Vajuta siia, et näha hoonet täies ilus ;)
21.07.2015

Arhitektuuri jalutuskäigud

14.10.2014

Eesti Arhitektuurikeskus kutsub kõiki taas jalutuskäikudele Tallinna arhitektuuri uurima! Esmaspäeviti, maist kuni septembrini, tutvustavad Mihkel Karu, Kaur Sarv ja teised giidid Tallinna arhitektuurimaastiku põnevamaid objekte.

Iga retk on inspireeritud konkreetsest teemast – alustame 5. mail jalutuskäiguga Nõmme funktsionalistlike villade juurde, suve jooksul võtame ette nii uuselamud Kadrioru miljööväärtuslikus piirkonnas kui Tallinna saatkonnahooned. Samuti otsime üles pealinna huvitavaimad stalinistliku arhitektuuri näited ja kiikame Kopli poolsaare põnevamaid asumeid.

Kõik jalutuskäigud toimuvad esmaspäeviti kell 18-20 (v.a 12. oktoobril), osalustasu 8 €, eelkooliealistele tasuta ning õppuritele poole hinnaga. Halva ja vihmase ilma korral võib jalutuskäik ära jääda, sellest teatatakse jalutuskäigule registreerunuid inimesi telefoni teel (Teie poolt registreerimisel antud telefoninumbril) kuni 2 tundi ette.

Ajakava

5. mai - Nõmme funktsionalistlikud villad. Giid Mihkel Karu
Hooaja esimesel arhitektuuri-jalutuskäigu teeme giid Mihkel Karu juhtimisel Nõmmel. Uurime, kuidas tunda ära peamiselt Edgar Velbri loomingu põhjal välja kujunenud Nõmme maja tüüpi, vaatame arhitekt Edgar Kuusiku Kersoni villat Nurme tänaval ja piirkonna uhkemaid funktsionalistlikke eramuid.

18. mai - Kalamaja päevad (jalgrattaga). Giid Mihkel Karu
Kalamaja päevadel teeme giidi Mihkel Karu juhtimisel tiiru Tallinna ühes kõige põnevamatest puitasumitest. Vaatame nii vana ja miljööväärtuslikku kui Kalamajja kerkinud paremaid kaasaegse arhitektuuri näiteid, samuti piirkonna tööstuskvartaleid, sh Noblessneri sadama-ala.

19. mai - Tallinna arhitektuuribiennaali “Recycling Socialism” objektid. Giid Kaur Sarv
Alustame giid Kaur Sarve juhtimisel välisministeeriumi hoonega, vaatame kindlasti sealsamas Rävala puiesteel paiknevat Projekteerijate maja. Uurime, mis on saanud postimajast ja jõuame ka Uue raadiomaja juurde.

2. juuni - Stalinism Tallinna kesklinnas. Giid Mihkel Karu
Alustame Harju tänava haljasalaga ja vaatame giid Mihkel Karu juhtimisel jalutuskäigul Tallinna kesklinnas nii stalinistlikke korterelamuid, avalikke hooneid kui loodud tänavaruumi.

9. juuni - Saatkonnahooned Tallinnas. Giid Kaur Sarv
Juuni alguses vaatame giid Kaur Sarve eestvedamisel üle Tallinna põnevamaid saatkonnahooned. Alustame vanalinnas Rootsi saatkonnaga ning jätkame Venemaa, Itaalia, Poola ja Jaapani saatkonnahoonetega. Seejärel liigume Tõnismäele ning Wismari tänavale.

16. juuni - Pangahooned ja ärimajad Tallinnas. Giid Kaur Sarv
Vaatame Tallinna kesklinna ärikeskuste ajalugu kõndides vanalinnast läbi südalinna Tornimäele, praeguste pankade peakontorite keskusesse.

7. juuli - Uuselamud kesklinnas ja Kadriorus. Giid Kaur Sarv
Kesklinna ja Kadrioru piirkonna uuselamute tiiruga alustame giid Kaur Sarve juhtimisel Lootsi majast ja jätkame jalutades mööda Kreutzwaldi tänavat, kust pöörame Faehlmanni tänavale ja seejärel vaatame üle Koidula tänava hooned. Tuuri lõpetame Liivaoja uusarendusega.

4. august - Pelgulinn, Pelgurand, Kopli (jalgrattaga). Giid Riin Alatalu
Alustame Mööblimaja juurest, seejärel läbi Pelgulinna Pelguranda ja siis Koplisse. Juttu tuleb Lenderi ja Tallinna majadest, stalinistlikest majadest ja hruštšovkadest, Vasara elamutest ja Kopli poolsaare hoonestuse ajaloost.

8. september - 20. sajand ja Tallinna vanalinn. Giid Mihkel Karu
Läheme vaatama põnevamaid näideteid rikkalikust 20. sajandi ehituspärandist Tallinna vanalinnas. Keskaegse hoonestuse vahel leidub hulgaliselt silmapaistvat arhitektuuri viimasest sajast aastast – jalutuskäigu teele jäävad näiteks juugendlik büroo-üürimaja Pärnu mnt ääres, funktsionalistlik Kunstihoone Vabaduse väljakul, art deco sugemetega kortermaja Raekoja platsil, nõukogude modernismi vaimus Kirjanike maja Harju tänavall, postmodernistlik lillepood Väike-Karja tänaval ning kaasaegne kortermaja Vana-Viru tänaval.

15. september - 20. sajandi arhitektuur Pirital (jalgrattaga). Giid Mihkel Karu
Selle tuuriga teeme tiiru Piritale ning kuna Pirita põnevamad objektid paiknevad suurel territooriumil, siis võtame selle arhitektuurituuri ette jalgratastel. Kindlasti tuleb giid Mihkel Karuga juttu Lillepaviljonist, Maarjamäe memoriaalist, Kalevi jahtklubist aga ka Maarjamäe moodsamast elamuarhitektuurist ja Naba lasteaiast. Tuuri alguspunktiks ja kogunemiskohaks on Lillepaviljoni värav.

12. oktoobril - Nõmme moodsad elamud (jalgrattaga). Giid Mihkel Karu
Hooaja viimane tuur viib huvilised taas tutvuma Nõmme arhitektuuriga, kud seekord on vaatluse all kaasaegne arhitektuur. Vaatluse alla tulevad piirkonna uhkemad moodsad era- ja kortermajad – sh. Martin Aunini, AB Pluss ning Emil Urbeli projekteeritud elamud. Tuur toimub jalgratastel. Stardime Pääsküla raudteejaama hoone juurest. NB! see retk toimub PÜHAPÄEVAL ja algab kell 14:00!

Lisainfo

Rait Talvik
Teenuste ja koolitusjuht
Tel. +372 56 978 680
E-post: rait@arhitektuurikeskus.ee